این ستاره 4 روز پیش منفجر شد، تماشای آن را از دست ندهید

این ستاره 4 روز پیش منفجر شد، تماشای آن را از دست ندهید

دانش > نجوم - با فوران نواختر دلفین 2013، علاقمندان آسمان شب می‌توانند این مهمان نوظهور آسمان را با چشم غیرمسلح هم مشاهده کنند. این ستاره با قدر 4.5 از درون شهر هم قابل مشاهده است.

نواخترها درون یک سیستم ستاره‌ای دوتایی اتفاق می‌افتند که یکی از ستارگان همدم، کوتوله سفید است. ستاره دیگر وقتی به مرحله غول سرخ می‌رسد، آن‌قدر بزرگ می‌شود که مواد خام ستاره‌ای به راحتی از آن جدا شده و تحت تاثیر جاذبه کوتوله سفید به سطح آن منتقل می‌شوند. با انباشته شدن این مواد بر سطح کوتوله سفید، آرام آرام جرم ستاره به حدی می‌رسد که می‌تواند برای زمانی کوتاه، فرآیند همجوشی هسته‌ای را با هیدروژن تازه رسیده انجام دهد. انرژی آزادشده در این فرآیند به قدری زیاد است که ستاره 50هزار تا 100هزار برابر درخشان‌تر می‌شود و به یک نواختر تبدیل می‌شود. 

البته اغلب نواخترها از چشم ما پنهان می‌مانند، چراکه فاصله آنها به قدری زیاد است که افزایش صدهزار برابری درخشندگی هم به دیده شدن آنها کمک نمی‌کند. اما این بار، شانس با زمینی‌ها  یار بود که نواختری در فاصله نسبتا نزدیک اتفاق افتاد و جالب‌تر این‌که پیش‌بینی می‌شود این نواختر درخشان‌تر هم می‌شود. 

برای تماشای این ستاره کافی است ابتدا مثلث تابستانی را مشخص کنید. مثلث تابستانی که رئوس آن را ستارگان نسر واقع، نسر طائر و ذنب‌الدجاج تشکیل می‌دهند، به هنگام غروب آفتاب در بالای سر شما قرار دارد. این سه ستاره که جزو پرنورترین ستارگان آسمان شب هستند، جزو نخستین ستارگانی هستند که پس از غروب خورشید ظاهر می‌شوند. صورت فلکی دلفین اندکی در ضلع شرقی مثلث تابستانی واقع شده و شما می‌توانید با توجه به تصویر زیر یا استفاده از نقشه آسمان، موقعیت این نواختر را مشخص کنید. اگر به ابزارهای مختصات‌سنجی نجومی مانند تلسکوپ‌های هدایت‌شونده دسترسی دارید، می‌توانید مختصات  این نواختر یعنی بعد  20:23:30.7 و میل +20:46:06 را در آن ثبت کنید تا به راحتی این ستاره نوظهور را مشاهده کنید. 

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید

/ 0 نظر / 33 بازدید