درمان سرطان با ذره خدا!

 

درمان سرطان با ذره خدا


- یک شرکت انگلیسی قصد دارد از فناوری به کار رفته برای کشف بوزون هیگز که به «ذره خدا» مشهور شده، در بهبود فناوری پرتودرمانی با پروتون برای درمان سرطان بهره ببرد.
 

 کشف ذره بوزون هیگز که به خاطر نقش آن در جرم‌دار شدن ذرات مادی به ذره خدا یا ذره الهی مشهور شده، مهم‌ترین خبر دنیای علم در سال 2012/1391 بود و اکنون یک شرکت انگلیسی قصد دارد از فناوری‌های به کار رفته در کشف این ذره برای بهبود پرتودرمانی جهت درمان سرطان استفاده کند. این کار مشترک منجر به شکستن هزینه پرتو درمانی با پروتون خواهد شد. پرتودهی با پروتون یک روش مورد استفاده در درمان سرطان است که در آن، پرتوهایی از ذرات را با دقت بالا به سمت تومورها شلیک می‌کنند. این روش در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر، کمترین آسیب را به بافت‌های اطراف می‌زند.

شتاب‌گر بزرگ هادرونی، ال.اچ.سی بزرگ‌ترین آزمایش‎گاه فیزیک روی زمین است و پیشرفت‌های فن‌آوری آن امکان کوچک‌تر ساختن دستگاه‌های مورد نیاز برای شتاب دادن به پروتون‌ها را برای رسیدن به سرعت‌های مورد نیاز برای تخریب تومورها با خود به ارمغان آورده است.

به گزارش دیلی تلگراف، شرکت ادونسد آنکوتراپی، که با بخشی از سرن (آزمایشگاه هسته‌ای اروپا که ال.اچ.سی نیز جزئی از آن است) کار می‌کند تا این فناوری را برای استفاده در بیمارستان‌ها مناسب سازد، روز چهارشنبه توانست به طور کامل امتیاز استفاده از آن را در اختیار بگیرد.

این پیشرفت موجب می‌شود تا در هر سال هزاران بیمار بتوانند از فناوری پرتودهی پروتون بهره ببرند، فناوری‌ای که به نسبت درمان‌های استاندارد پرتودهی با استفاده از اشعه ایکس و دیگر انواع پرتودهی ذرات، زیان‌های جانبی بسیار کمتری برای بافت‌های سالم دارد. پرتودرمانی با پروتون، به خصوص زمانی مفید است که پای اندام‌های حیاتی بدن در میان باشند.

تاکنون شش بیمارستان در انگلیس برای خرید این دستگاه‌ها درخواست داده‌اند، هرچند برای شروع اولین این دستگاه‌ها باید تا سال 2016/1395 صبر کرد. در حال حاضر تنها یک مرکز پرتودهی پروتون در جهان وجود دارد که در برلین مستقر است، دلیلش هم این است که قیمت دستگاه‌های پرتودرمانی با پروتون بسیار بالا است. البته دو بیمارستان در امریکا هم قصد خرید این دستگاه را دارند. 

محصول این شرکت انگلیسی LIGHT نام دارد و تقریبا 26 میلیون پوند قیمت خواهد داشت، حال آن که دستگاه‌های موجود 100 میلیون پوند قیمت دارند. همچنین به گفته دکتر مایک سینکلر، مدیر عامل ادونسد آنکوتراپی، این دستگاه پیچیده‌تر از رقبای خود است:  «مهم‌ترین مزیت ابزار ما سرعتی است که با آن شما می‌توانید پرتو را حرکت دهید، که به این معنی است که سرعت رنگ‌آمیزی تومور توسط این دستگاه بسیار زیاد است. همچنین می‌توان قدرت پرتو را در بخش‌های متفاوت تومور تنظیم کرد و یا حرکت اندام‌ها را دنبال کرد. همه این پیشرفت‌ها به سالم نگه داشتن بافت اطراف کمک می‌کند».

هرچند به گفته دکتر سینکلیر تقاضا برای این ماشین هنوز افزایش چشمگیری نداشته، اما آن قدر خوب بوده که شرکت را به بررسی راه‌هایی برای افزایش ظرفیت تولیدش واداشته است.

lمنبع=خبرآنلاین

/ 4 نظر / 51 بازدید

بسیار جالب...

3

به امید سلامتی تمام بیماران!

امیدوارم درمان سرطان همین باشد...خدا کنه ایران هم این دستگاه بخره تا بیمارا مجبور نشن به خاج از ایران برن

سینا

جلل الخالق!!